Инвеститорите на „Епл“ бараат да се спречи зависноста од смартфони кај децата

  (Фото: Reuters) Калифорнискиот државен систем за пензионирани наставници (CalSTRS) и „Jana Partners LLC“ со отворено писмо ѝ се обратија на компанијата „Епл“ со барање да понуди поголем избор и алатки што

Read More

Оптимизам 2018: смартфоните повторно би можеле да бидат возбудливи

  (Фото: Pixabay) Вештачка интелигенција Повеќе главни директори на големите технолошки компании оваа година јавно говореа за потенцијалите на машинското учење и вештачката интелигенција. И едното и другото се сè

Read More

Eве на кои начини сами ja забавуваме работата на компјутерот

(Фото: Profimedia) 1.    Не користите или не сте го ажурирале антивирусот Ако користите „Виндоус 10“, а не сте инсталирале антивирус, не грижете се. Оперативниот систем е опремен со релативно квалитетен безбедносен пакет

Read More

Откриен опасен вирус во повеќе апликации – проверете си го мобилниот

Заразените апликации се преземени од околу 6 милиони корисници пред „Гугл“ да ги отстрани од „Гугл Плеј стор“. Сите апликации биле бесплатни. Компанијата „Чек поинт“ препознала нова варијанта на малвери

Read More

Како и зошто да ја избришите вашата историја на веб-пребарувачот?

Фото: Pixabay Веб-пребарувачите со причина ги чуваат сите ваши поранешни активности. Таа историја е корисна ако сакате повторно да пронајдете некоја статија или пак повторно да ја погледнете вашата омилена

Read More

Апликација за слепи лица на „Мајкрософт“

Компанијата „Мајкрософт“ претстави нова апликација за паметни телефони која користи компјутерска визија за опишување на светот, наменета за лицата со оштетен вид. Апликацијата функционира така што корисникот ја насочува камерата

Read More